Quantic PMI Model P2T-812-80-515-R-SFF-DIFF is a single pole two throw reflective switch that operates over the 8 to 12 GHz frequency range which features a low insertion loss with 30 dBm CW power handling. This model uses EIA-422/485 compatible differential control. Housing size is 1.7" x 1.5" x 0.6" with a 9 pin subminature D connector for power/control and field replacable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.5 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Typ, 60 dB Min |
| Input Power (dBm): | 30 dBm CW Max (Survival) |
| Survival Power: | 30 dBm CW Max |
| Switching Speed: | 50 ns Typ, 60 ns Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max (Reverse Protection) -15 V @ 75 mA Max (Reverse Protection) |
| Control: | E1 "0" (EIA-422/485 Differential Pair) J0 to J1 E1 "1" (EIA-422/485 Differential Pair) J0 to J2 |
| Power & Control Connector: | 9 Pin Subminature D Male |
| Connectors: | SMA Female - Field Replaceable |
| Size: | 1.7" x 1.5" x 0.6" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | +10 °C to +30 °C |
| Temperature (Storage): | -40 °C to +85 °C |