Quantic PMI Model P2T-8G12G-100-T-55-SFF is a single pole, two throw, high power, absorptive switch. This switch has high isolation of 100dB min and low insertion loss of 3.0dB typical (5.0dB max). It offers a high switching speed of 100ns max and has an integral TTL driver.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Typ, 5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3 dB |
| Isolation (dB): | 100 dB Min - Measured 110.69 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 100 dB |
| Input Power (dBm): | 15 dBm Max |
| Survival Power: | +5VDC @ 45mA Typ, -5VDC @ 35mA Typ |
| Switching Speed: | 100 ns Max - Measured 100 ns |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 200 mA Max - Measured 51 mA -5 VDC @ 100 mA Max - Measured 48 mA |
| Control Signal: | Single Control TTL Toggle, Logic "0" = J1-J2 ON, Logic "1" = J1-J3 ON |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.7:1/1.6:1 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Gray |
| Weight: | 1.2 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -50 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | UP TO 90% NON-CONDENSING |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond B |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |