Quantic PMI Model P2T-8G12G-50-R-SFF is a single pole, two throw, reflective switch operating over the frequency range of 8 to 12 GHz with a minimum isolation of 40 dB and a maximum insertion loss of 1.5 dB. Housing measures 1.18" x 1.77" x 0.59" and is equipped with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 40 dB Min |
| Operating Power: | 50 W CW Max |
| Switching Speed: | 500 ns Max |
| DC Voltage & Current: | +5 VDC @ 200 mA Typ |
| Control Signal: | TTL "1" = +3.5 to +5 V "0" = 0 to 0.8 V |
| VSWR In/Out: | 1.3:1 Typ, 1.5:1 Max |
| Spurious: | 80 dBc Typ |
| 0.3 dB Compression: | 38 dBm Typ |
| Power & Control Connector: | Solder PIns |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.77" x 1.15" x 0.59" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B, Condition B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B, Condition B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D, Condition B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C, Condition B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D, Condition A |