Quantic PMI Model P2T-8G12G-70-R-SFF is a Reflective, High Speed, Single Pole Two Throw Switch capable of switching within 100 ns maximum. The frequency range is 8.0 to 12.0 GHz. This switch has 70 dB isolation.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Insertion Loss (dB): | 1.9 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.9 dB |
| Isolation (dB): | 70 dBm Min - Measured 77.74 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Input Power (dBm): | 30 dBm Max (Survival), 20 dBm Max (Operating) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 100 ns Max - Measured 75 ns |
| Switching Speed (Typ): | 100 ns |
| Power Supply: | +5 VDC, 100 mA Typ - Measured 21 mA, -15 VDC, 75 mA Typ - Measured 32 mA |
| Control Signal: | Solder Pin, TTL Compatible |
| VSWR In/Out: | 1.8:1 Typ - Measured 1.7:1 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |