Quantic PMI Model P2T-8G12G-90-T-SFF is a single pole, two throw terminated solid state switch. This model operates over the frequency range of 8.0 to 12.0GHz and has a typical insertion loss of 2.4dB, isolation of 75dB minimum and a typical switching speed of 15nsec. This unit is capable of operating with RF input power levels up to 20dBm CW and is supplied in a small package measuring only 1.0” x 1.0” x 0.5” having SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Insertion Loss (dB): | 2.4 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.4 dB |
| Isolation (dB): | 75 dB Min - Measured 80 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 75 dB |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW (Operating) - Measured 20 dBm CW |
| Switching Speed: | 20 ns Max - Measured 15 ns |
| Switching Speed (Typ): | 20 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 45 mA Typ - Measured 42 mA -5 VDC @ 35 mA Typ - Measured 32 mA |
| Control Signal: | Single Line TTL |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.55:1 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -55ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |