Quantic PMI Model P2T-8G18G-40-R-TFF-120W is a Reflective 120 W High-Power Cold Switching Single Pole Double Throw Switch operating in the 8.0 to 18.0 GHz frequency range.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.2 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.2 dB |
| Isolation (dB): | 40 dB - Measured 39.44 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 40 dB |
| Input Power (dBm): | 120 W (CW) - Measured 125.89 W |
| Switching Speed: | 200 ns Max, (50% TTL to 90% RF & 50% TTL to 10% RF) |
| Switching Speed (Typ): | 200 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 300 mA - Measured 300 mA, -70 V @ 60 mA - Measured 0 mA |
| Control Signal: | Single TTL, (TTL "0" J1-J3 Low Loss) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 2.2:1 / 2.26:1 |
| Power & Control Connector: | 9 Pin Micro D type female mating with M83513/ 03A/03C |
| Connectors: | TNC Female |
| Size: | 2.00" x 2.00" x 0.75" |
| Finish: | Painted Blue, *Mounting surface free of paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| EMI / EMC: | MIL-STD-STD-461 |