Quantic PMI Model P2T-8G18G-45-R-SFF-HIP20W-15V is an SP2T, High Power (20 W), Reflective Switch. This switch operates on a frequency of 8.0 to 18.0GHz. It has a low insertion loss of 2.5 dB max and an integral TTL driver and is hermetically sealed.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max, 2 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.5 dB |
| Isolation (dB): | 45dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 45 dB |
| Input Power (dBm): | 20W CW Max, PRF 0.001 GHz Max , 10 W CW Max (Hot Switching) |
| Switching Speed: | Rise Time: 75 ns Typ Fall Time: 25 ns Typ Delay On: 150 ns Typ Delay Off: 100 ns Typ |
| Switching Speed (Typ): | - |
| Rise Time: | 75ns Typ |
| Fall Time: | 25 ns Typ |
| Delay On: | 150ns Typ |
| Delay Off: | 100ns Typ |
| Power Supply: | +15 V, -15 V |
| Control Signal: | TTL |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Sealing: | Hermetic |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 to +50 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |