Quantic PMI Model P2T-8G8D6G-80-T-SFF is an absorptive pin diode switch that operated over the 8.0 to 8.6 GHz frequency range, while providing over 80 dB of isolation between the on and off port. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing measures 1.0" x 0.9" x 0.31" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 8.6 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 8.6 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Input Power (dBm): | 25 dBm CW Max |
| Survival Power: | 1 W peak for 1 ms |
| Switching Speed: | 15 ns (Rise / Fall), 50 ns (Delay On / Off) |
| Switching Speed (Typ): | 50 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Typ, -5 VDC @ 100 mA Typ |
| Control Signal: | Single Line TTL |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 12 g Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |