Quantic PMI Model P2T-960M977M-30-R-528-SFF-20W is a single pole, two throw, reflective switch capable of handling input power up to 20 W CW that has a frequency range of 0.96 to 0.977 GHz with over 40 dB of typical isolation with a switching speed of <40 ns. Supplied with SMA Female connectors in a package measuring 1.2" x 1.0" x 0.5".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 0.96 to 0.977 |
| Frequency Min (GHz): | 0.96 |
| Frequency Max (GHz): | 0.977 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.5 dB |
| Isolation (dB): | 30 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 30 dB |
| Input Power (dBm): | 43 dBm (20 W) CW Max |
| Switching Speed: | 200 ns Typ, (Customer spec of 2 µs Max) |
| Switching Speed (Typ): | 200 ns |
| Power Supply: | +5 VDC @ 5 mA, -28 VDC @ 5 mA |
| Control Signal: | TTL |
| VSWR In/Out: | 1.2:1 Typ, 1.5:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female Removable |
| Size: | 1.2" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |