Quantic PMI Model P2T-9D25G-80-R-SFF-3W is a single pole, two throw, reflective pin diode switch that operates over a single frequency range of 9.25 ± 0.03 GHz with a maximum insertion loss of 1.2 dB and a minimum isolation of 80 dB. Operates at 34 dBm CW maximum or 33 dBm @ 2 µs pulse width and 8 KHz (operating). Housing measures 1.5" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 9.25 ± 0.03 |
| Frequency Min (GHz): | 9.25 |
| Frequency Max (GHz): | 9.25 |
| Insertion Loss (dB): | 1.2 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.2 dB |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Input Power (dBm): | 34 dBm CW Max, 33 dBm Peak @ 2 µs PW 8 KHz (Operating) |
| Switching Speed: | 20 ns Max |
| Switching Speed (Typ): | 20 ns |
| Rise/Fall Time: | 10 ns Max - Measured 7 ns |
| Power Supply: | +12 VDC @ 45 mA - Measured 42 mA -12 VDC @ 15 mA - Measured 14 mA |
| Control Signal: | Independent 2 line TTL, "0" = Isolation, "1" = Insertion Loss |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Max - Measured 1.36:1 |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 1.5" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |