Quantic PMI Model P2T-9D2G10G-40-R-570-TFF-1D6KW-200W is a reflective 1.6 kilowatt high-power cold switching single pole double throw switch operating in the 9.2 to 10 GHz frequency range with 1.75 dB of insertion loss and 40 dB typical isolation. Housing measures 2.0" x 2.0" x 0.75" with a 9 pin micro-D connector for power/control and TNC female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 9.2 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 9.2 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Insertion Loss (dB): | 1.75 dB Max |
| Isolation (dB): | 40 dB Typ |
| Input Power (dBm): | 1.6 kW Peak (200 W CW) |
| Power: | 1.6 kW Peak (200 W CW) |
| Duty Cycle: | 12.5% |
| Switching Speed: | 1.25 µs Max, 1.1 µs Typ (50% TTL to 90% RF & 50% TTL to 10% RF) |
| Pulse Width: | 250 ns Max |
| DC Voltage & Current: | +5 VDC @ 300 mA -70 VDC @ 60 mA |
| Control: | Single TTL (TTL "0" J1 to J3 Low Loss) |
| VSWR In/Out: | 1.75:1 Max |
| Load VSWR: | >1.5:1 |
| Power & Control Connector: | 9 Pin Micro-D (Female), Mating with M83513/03A/03C |
| Size: | 2.0" x 2.0" x 0.75" |
| Finish: | Painted Blue (No Paint on Mounting Surface) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Environmental: | MIL-STD-810E |
| EMI / EMC: | MIL-STD-461 |