Quantic PMI Model P2T-9K30G-60-R-SFF-ROHS is an absorptive, single pole, two throw pin diode switch that operates over the 9 kHz to 30 GHz Frequency range and offers 50 dB typical isolation, and 3.5 µs switching speeds. Housing measures 1.0" x 1.0" x 0.4" and is outfitted with removable 2.92mm connectors. ROHS compliant.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 0.000009 to 30 |
| Frequency Min (GHz): | 0.000009 |
| Frequency Max (GHz): | 30 |
| Insertion Loss (dB): | 20 dB Max (9 kHz to 10 GHz), 2.75 dB Max (10 to 20 GHz), 3.5 dB Typ, 3.8 dB Max (20 to 30 GHz) |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.75 dB |
| Isolation (dB): | Between J1 & J2/J3: 55 dB Min (9 kHz to 10 GHz), 48 dB Min (10 to 20 GHz), 45 dB Min (20 to 30 GHz) Between J2 & J3: 60 dB Min (9 kHz to 10 GHz), 50 dB Min (10 to 20 GHz), 50 dB Min (20 to 30 GHz) |
| Isolation - Typ (dB): | 50 dB |
| Input Power (dBm): | 29 dBm Max |
| Switching Speed: | 1 µs Max |
| Hot Switching: | 18 dBm Typ |
| Rise/Fall Time: | 1 µs Max (10% to 90% of RF) |
| Delay On/Off: | 3.5 µs Typ, 4 µs Max (50% TTL to 90% of RF) |
| RF Settling Time: | 6.2 µs Typ (50% Vctl to 0.1 dB of final RF output 10 µs Typ (50% Vctl to 0.05 dB of final RF output |
| Power Supply: | +3.3 VDC @ 300 µA to +5 VDC @ 600 µA Max -2.5 VDC @ 10 µA Max |
| Control Signal: | CTL1=EN=+V @ 1 µA Typ |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 25.4 mm x 25.4 mm x 10.16 mm 1.00" x 1.00" x 0.40" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to + 85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond A |