Quantic PMI Model P2T-DC18G-10-R-5V-SFF-HIP10W-HERM is a reflective, single pole, two throw pin diode switch that operates over DC to 18 GHz frequency range that is capable of handling an input power level of 5 W CW while providing switching speeds of 100 ns. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing size is 1.25" x 1.0" x 0.5" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | DC to 18 |
| Frequency Min (GHz): | DC |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max 3 dB Goal |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4 dB |
| Isolation (dB): | 10 dB Min |
| Input Power (dBm): | 5 W CW Max - Not to be switched any higher than 50 WHz [PRI] |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Switching Speed: | 100 ns Goal (@ Low Power) |
| Control Signal: | TTL Logic |
| 0.1 dB Compression: | 40 dBm Goal |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Control Type: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable - DC Coupled |
| Size: | 1.25" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue Bottom Side - Unpainted |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +100 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107 |