Quantic PMI Model P2T-DC18G-10-R-5V-SMA-HIP10W is a Single Pole, Two Throw, Reflective Pin Diode Switch with a frequency range of DC to 18 GHz, VSWR of 2:1, and a maximum input power of 5 W CW. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration with SMA female connectors and the housing measures 1.2" x 1.0" x 0.5".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | DC to 18 |
| Frequency Min (GHz): | DC |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max, 3 dB Goal |
| Isolation (dB): | 10 dB Min |
| Operating Input Power: | 5 W CW Max (NOT to be Switched Any Higher Than 50 kHz [PRI)) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| RF Switching Speed: | 100 ns Goal (At Low Power) |
| DC Voltage & Current: | +5 to +12 VDC @ 50 mA Max |
| Control Signal: | TTL Logic See Logic Table |
| 1 dB Compression: | +40 dBm Goal |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.20" x 1.00" x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue Bottom Side - Unpainted |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +100 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107 |