PMI Model P32T-0R5G18G-60-T-SFF-OPT50M4G is a High Speed, Single Pole, Thirty-Two Throw, Absorptive Switch that operates over 0.05 to 4 GHz and offers 4 dB insertion loss, a minimum isolation of 60 dB with a switching speed of 200 ns. The operating input power rating is 20 dBm CW maximum and the switch is controlled via 5-Bit Decoded TTL. The required DC Supply is ±5 VDC and the housing measures 8.0” x 3.5” x 1.0” with 9 Pin Sub D male connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP32T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.05 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.98 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 86 dB |
| Switching Speed: | 200 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 200 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm CW Max, 33 dBm Peak (Pulsed) |
| Survival Power: | 1 W CW, 10 W Peak, 1 µs |
| Control Signal: | 5 Bit Decoded TTL - See Product Feature |
| Power Supply: | +5 VDC @ 1.6 A, -5 VDC @ 20 mA |
| Power / Control Connector: | 9 Pin Sub D Male |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 8.0" x 3.5" x 1.0" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |