Quantic PMI Model P3T-0R5G18G-55-R-SFF-PN is a single pole, three throw, reflective switch designed to operate over the 0.5 to 18 GHz frequency range that is designed to maintain low insertion loss, high isolation, and fast switching speed. Housing size is 1.2" x 1.2" x 0.5" and is supplied with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.2 dB Typ |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Control Signal: | TTL Logic - See Logic Table |
| Power Supply: | +5 VDC @ 120 mA Nom -15 VDC @ 50 mA Nom |
| Power Input (Operating): | 20 dBm CW Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.2" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55°C to +125°C |