Quantic PMI Model P3T-0R5G18G-55-T-SFF-PN is a single pole, three throw, non-reflective switch designed to operate over the 0.5 to 18 GHz frequency range that is designed to maintain low insertion loss, high isolation and fast switching speed. Housing size is 1.2" x 1.2" x 0.5" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.8 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.8 dB |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 55 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.84:1 |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Control Signal: | 3 Bit TTL Logic |
| Power Supply: | +5 VDC @ 120 mA Nom - Measured 22 mA, -15 VDC @ 50 mA Nom - Measured 25 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.2" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +125 ºC |