Quantic PMI Model P3T-0R5G18G-55-T-SFF-PN-OPT-12 is a single pole, three throw, non-reflective switch designed to operate over the 0.5 to 18 GHz frequency range and to maintain low insertion loss, high isolation and fast switching speed. Housing size is 1.2" x 1.2" x 0.5" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.8 dB Max |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Control Signal: | 3 Bit TTL Logic |
| Power Supply: | +5 VDC @ 120 mA Nom, -12 VDC @ 50 mA Nom |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.2" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +125 ºC |