Quantic PMI Model P3T-0R5G18G-60-T-SFF is a high speed, single pole, three throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns with a frequency range of 0.5 to 18 GHz and has over 60 dB of isolation. Housing size is 1.5" x 1.5" x 0.4" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.75dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.75 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| Input Power: | 20 dBm Max |
| Survival Power: | 30 dBm CW Max |
| Control Signal: | Three Line TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 150 mA, -15 VDC @ 100 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Gold |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +95 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. C |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. G |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |