Quantic PMI Model P3T-0R5G18G-60-T-SFF-50NS-JW is a high speed, single pole, three throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns with an operating frequency range of 0.5 to 18 GHz and has over 60 dB of isolation. Housing size is 1.5" x 1.5" x 0.4" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.75 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.75 dB |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 55 dB |
| Switching Speed: | 15 ns Typ (Rise/Fall) 50 ns Typ (Delay On/Off) |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 200 mW CW Max |
| Control Signal: | Three Line TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 110 mA Typ, -12VDC @ 90 mA Typ |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 1.5" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -45 °C to +90 °C |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |