Quantic PMI Model P3T-0R5G4G-60-T-SFF-SP is a single pole, three throw, non-reflective switch designed to operate over the 0.5 to 4 GHz frequency range that is designed to maintain low insertion loss, high isolation, and fast switching speed. This model offers low video transient performance of 50 mV maximum. Housing size is 1.5" x 1.0" x 0.4" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max (0.6 to 2.5 GHz) 3 dB Max (0.5 to 4 GHz) |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 15 ns Typ (Rise/Fall) 50 ns Typ (Delay On/Off) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Video leakage: | 50 mV @ 350 MHz BW Max (1) |
| Control Signal: | TTL Logic "1" = "Low Loss" "0" = "Isolation" Pins E1, E2 and E3 are pulled low "0" Surge Protection included on TTL Lines |
| Power Supply: | +5 VDC @ 150 mA Nom -12 VDC @ 80 mA Nom |
| Sealing: | Hermetic |
| Power Input (Operating): | 10 dBm CW Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.50" x 1.00" x 0.40" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -45 ºC to +90 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 101D+EST Cond B |
| Fungus: | MIL-STD-810F, Method 508.5 |