Quantic PMI Model P3T-100M18G-80-T-515-SFF-4W-IND is a single pole three throw absorptive switch that operates over the 0.1 to 18 GHz frequency range with 80 dB minimum isolation and 4.5 dB maximum insertion loss. Housing size is 1.25" sq x 0.4" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Switching Speed: | 80 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Control Signal: | Individual TTL Control "0" = Low Loss "1" = Isolation |
| Operating Power: | +36 dBm CW Max |
| Power Supply: | +5 VDC, -15 VDC |
| Control Connectors: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.25" sq x 0.4" |
| Finish: | Blue Epoxy Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202G, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202G, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202G, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202G, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202G, Method 107G Cond. A |