Quantic PMI Model P3T-100M40G-60-R-55-292FF is a reflective, single pole, three throw pin diode switch that operates over the 0.1 to 40 GHz frequency range with an isolation of 55 dB; insertion loss of 5.5 dB; input power of 20 dBm CW and a switching speed of 5 ns typical. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing measures 1.0" x 1.0" x 0.5" with 2.92mm connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 5.5 dB Typ |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Switching Speed: | 15 ns Typ (Rise/Fall) 50 ns Typ (Delay On/Off) |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ |
| Input Power: | 20 dBm CW Typ |
| Survival Power: | 1 W Peak 1 µs |
| Control Signal: | TTL Logic, See Logic Table |
| Power Supply: | +5 VDC @ 200 mA Typ -5 VDC @ 100 mA Typ |
| Control Connectors: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |