Quantic PMI Model P3T-10G16G-55-55-SFF is a Single Pole Three Throw Reflective Switch module, with very low insertion loss, high isolation, high power (1 Watt) and with high speed (25 ns) integral TTL Driver, designed for 10 to 16 GHz operation. Housing size is 1.31" x 1.25" x 0.24" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 10 to 16 |
| Frequency Min (GHz): | 10 |
| Frequency Max (GHz): | 16 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3 dB |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 55 dB |
| Switching Speed: | 20 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 20 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Survival Power: | 20 dBm CW |
| Control Signal: | 3.3 / 5 VDC CMOS Logic |
| Power Supply: | +5 VDC @ 60 mA, -5 VDC @ 30 mA |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.31" x 1.25" x 0.24" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 1.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -65 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +12 5ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |