Quantic PMI Model P3T-12G18G-45-T-3B-GPOMM is a high speed, single pole, three throw, absorptive switch capable of switching within 200 ns that has an operating frequency range of 12 to 18 GHz with over 45 dB of isolation. Housing size is 1.5" x 1.0" x 0.4" and is supplied with GPO Male connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 12 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 12 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max, 2.8 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4 dB |
| Isolation (dB): | 45 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 45 dB |
| Switching Speed: | 200 ns Max, 75 ns Typ |
| Switching Speed - Typ: | 200 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm CW |
| Control Signal: | 2 Bit Decoded TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Max, -5 VDC @ 90 mA Max |
| Connectors: | GPO Male |
| Size: | 1.5" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |