PMI Model P3T-1840-50-R-4W-292FF is a single pole, three throw reflective switch designed to operate over the 18 to 40 GHz frequency range. This model is designed to maintain low insertion loss, high isolation, fast switching speed, and 4 watt peak power handling. Housing size is 0.966" sq x 0.365" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 50 dB Min |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Control Signal: | TTL Logic |
| Power Supply: | +5 to +15 VDC @ 85 mA Nom -5 to -15 VDC @ 75 mA Nom |
| Power Input (Operating): | 4 W Peak, 20% DC, 200 ns Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 0.966" sq x 0.365" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 1070 COND. A |