Quantic PMI Model P3T-2G18G-60-T-SFF-IND is a single pole, three throw, terminated switch operates over the 2 to 18 GHz frequency range that utilizes three independent TTL controls and designed to maintain low insertion loss, high isolation, and fast switching speeds. Housing size is 1.5" x 1.0" x 0.4" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.2 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.4 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 80 dB |
| Switching Speed: | 50 ns Typ, 100 ns Max (On / Off), 10 ns Typ (Rise / Fall) |
| Switching Speed - Typ: | 22 µs Max (10% to 90% RF) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 23 dBm CW Max |
| Control Signal: | Three Line TTL, "0" = Low Loss, "1" = Isolation |
| Power Supply: | +5 VDC @ 50 mA Nom, -12VDC @ 50 mA Nom |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Features: | Low Insertion Loss, High Isolation, Fast Switching Speed, Small Size, Independent TTL Control |
| Size: | 1.50" x 1.00" x 0.40" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |