Quantic PMI Model P3T-1G18G-65-R-SFF is a Reflective, High Speed, Single Pole Three Throw Switch capable of switching within 100 ns maximum with a frequency range of 1 to 18 GHz and has 65 dB isolation. Housing size is 1.5" x 1.5" x 0.4" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.75 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.75 dB |
| Isolation (dB): | 65 dB Typ |
| Isolation - Typ (dB): | 65 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.64:1 |
| Input Power: | 20 dBm Max |
| Survival Power: | 30 dBm CW Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Control Signal: | TTL Compatible |
| Power Supply: | +5 VDC, 150 mA Typ - Measured 76 mA, -15 VDC, 75 mA Typ - Measured 29 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |