Quantic PMI Model P3T-1G2G-60-T-SFF-OPT0R9G1R5G is an Absorptive, High Speed, Single Pole Three Throw Switch capable of switching within 100 ns maximum with an operating frequency range of 0.9 to 1.5 GHz and has 60 dB isolation. Housing size is 1.5" x 1.5" x 0.4" and is outfitted with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.9 to 1.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.9 |
| Frequency Max (GHz): | 1.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1.25 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.25 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Typ |
| Input Power: | 20 dBm Max |
| Survival Power: | 30 dBm CW Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Control Signal: | TTL Compatible |
| Power Supply: | +5 VDC, 150 mA Typ, -15 VDC, 100 mA Typ |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |