Quantic PMI Model P3T-2G18G-60-R-55-SFF is a reflective, single pole, three throw pin diode switch that operates over the 2 to 18 GHz frequency range that incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Typ |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Switching Speed: | 15 ns Typ (Rise/Fall) 50 ns Typ (Delay On/Off) |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ |
| Input Power: | 20 dBm CW Typ |
| Survival Power: | 1W Peak 1 µs |
| Control Signal: | 2-Bit Decoded TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 200 mA -5 VDC @ 100 mA |
| Phase Tracking: | 5° (port to port) |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 1070 COND. A |