Quantic PMI Model P3T-2G4G-75-T-SFF is an Absorptive, High Speed, Single Pole Three Throw Switch capable of switching within 100 ns maximum that operates over the 2 to 4 GHz frequency range while maintaining an isolation of 75 dB. Housing size is 1.5" x 1.5" x 0.4" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 2 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.5 dB |
| Isolation (dB): | 75 dB Typ |
| Isolation - Typ (dB): | 75 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 1.6:1 Typ - Measured 1.5:1 |
| Input Power: | 30 dBm Max (Survival), 20 dBm Max (Operating) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Control Signal: | TTL Compatible |
| Power Supply: | +5 VDC @ 150 mA Typ, -15 VDC @ 100 mA Typ |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |