Quantic PMI Model P3T-2G8G-70-T-SFF-1 is a Single Pole, Three Throw, Absorptive Switch that operates over the frequency range 2 to 8 GHz with an insertion loss of 2.1 dB and an isolation of 70 dB. Housing size is 1.2" x 1.2" x 0.5" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 2.1 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB |
| Switching Speed: | 20 ns (Rise/Fall) 180 ns Max (On/Off) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| Control Signal: | Inverting "1" On "0" Off |
| Power Supply: | +5 VDC @ 85 mA -12 VDC @ 85 mA |
| Rise Time: | 20 ns |
| Fall Time: | 20 ns |
| On/Off Time: | 180 ns Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.2" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 °C to +70 °C |
| Non-Operating Temperature: | -30 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |