Quantic PMI Model P3T-2G8G-70-T-SFF-2 is a Single Pole, Three Throw, Absorptive Switch that operates over the frequency range 2 to 8 GHz with an insertion loss of 2.1 dB and an isolation of 70 dB. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.4"and is outfitted with SMA Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 2.1 dB Max |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Switching Speed: | 180 ns Max |
| VSWR In/Out: | 1.7:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm Max |
| Control Signal: | "1" RF On "0" RF Off |
| Power Supply: | +5 VDC @ 85 mA Max -12 VDC @ 85 mA Max |
| Rise Time: | 20 ns |
| Fall Time: | 20 ns |
| On/Off Time: | 180 ns Max |
| Power & Control Connector: | Solder PIns |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 °C to +70 °C |
| Non-Operating Temperature: | -30 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |