Quantic PMI Model P3T-2R9G3R4G-45-R-SFF is a 2.9 to 3.4 GHz, single pole, three throw, reflective switch capable of switching within 100 ns maximum that has a typical insertion loss of 2 dB and isolation of 45 dB with a VSWR of 1.8:1. Housing size is 1.625" x 2.6" x 0.5" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 2.9 to 3.4 |
| Frequency Min (GHz): | 2.9 |
| Frequency Max (GHz): | 3.4 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Typ, 2.2 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2 dB |
| Isolation (dB): | 45 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 45 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| Input Power: | 10 W CW Min, 57 dBm Peak, 1% Duty Cycle, Pulse Width 10 µs Max |
| Control Signal: | TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 85 mA, -15 VDC @ 75 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Feamle |
| Size: | 1.625" x 2.6" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +95 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. J, 20G (During Operation) & 125g, 6ms Saw Tooth Type, 3-Axis (No Operation) |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 214 Cond. A, 12G 30 MIN X, Y, Z-Axis (During Operation) & 20g 30 MIN X, Y, Z-Axis (During Operation) |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B, 200 Km (8.47e-7 hPa or 6.353e-7 torr/During Operation) |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |