Quantic PMI Model P3T-500M18G-60-T-SFF-LV-SP is a single pole, three throw, non-reflective switch designed to operate over the 0.5 to 18 GHz frequency range that is designed to maintain low insertion loss, high isolation and fast switching speed. This model offers low video transient performance of 100 mV maximum. Housing size is 1.4" x 0.9" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4.4 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4.4 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 50 ms Max |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| Video leakage: | 100 mV @ 350 MHz BW Max |
| Control Signal: | TTL Logic |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Nom, -12 VDC @ 90 mA Nom |
| Sealing: | Hermetic |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.4" x 0.9" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. C |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. G |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 101D+EST Cond. B |
| Fungus: | MIL-STD-810F, Method 508.5 |