Quantic PMI Model P3T-500M26R5G-30-R-55-292FF is a reflective, single pole, three throw low loss pin diode switch that operates over the 0.5 to 26.5 GHz frequency range that incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" and is outfitted with remoavble 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 26.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 26.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1.25 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.25 dB |
| Isolation (dB): | 30 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 30 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ |
| Input Power: | 23 dBm Max |
| Control Signal: | TTL Logic |
| Power Supply: | +5 VDC @ 200 mA Typ, -5 VDC @ 100 mA Typ |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Blue Epoxy Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |