Quantic PMI Model P3T-500M40G-60-R-55-292FF is a reflective, single pole, three throw pin diode switch that operates over the 0.5 to 40 GHz frequency range. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" and is outfitted with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 5.5 dB Typ |
| Isolation (dB): | 55 dB Min |
| Switching Speed: | 15 ns Typ (Rise/Fall) 50 ns Typ (Delay On/Off) |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ - Measured 2.27:1 |
| Input Power: | 20 dBm CW Typ |
| Survival Power: | 1W Peak 1 µs |
| Control Signal: | 2-Bit Decoded TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 200 mA - Measured 169 mA, -5 VDC @ 100 mA - Measured 22 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +125 ºC |