Quantic PMI Model P3T-500M40G-60-T-55-292FF-OPT1840 is a high speed, single pole, three throw, absorptive switch capable of switching within 50 ns that operates over the frequency range of 18 to 40 GHz and has over 60 dB of isolation. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" and is outfitted with removable 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Typ |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 6 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 15 ns Typ (Rise/Fall) 50 ns Typ (Delay On/Off) |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ |
| Input Power: | 20 dBm CW |
| Survival Power: | 1 W Peak 1 µs |
| Control Signal: | 2-Bit Decoded TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 200mA, -5 VDC @ 100 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Features: | Ultra-Broadband Performance, Low Insertion Loss, High isolation, Fast Switching Speed, Small Size |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |