Quantic PMI Model P3T-7G18G-50-R-SFF is a reflective, single pole, three throw switch that operates over the 7 to 18 GHz frequency range with a minimum isolation of 50 dB and a maximum insertion loss of 3.1 dB. The compact housing mesures 1.5" x 1.5" x 0.75" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 7.0 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 7 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.2 dB Max (7 to 8 GHz), 3.1 dB Max (12.4 to 18 GHz) |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.1 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min (7 to 8 GHz), 50 dB Min (12.4 to 18 GHz) |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 35 ns Max (50% TTL to 90% RF), 10 ns Max (10% RF to 90% RF) |
| Switching Speed - Typ: | 35 ns |
| VSWR In/Out: | 1.85:1 Max (7 to 8 GHz), 2.0:1 Max (12.4 to 18 GHz) |
| Input Power: | 1 W CW Max |
| Control Signal: | TTL Level, Logic |
| Power Supply: | +5 VDC ± 5% @ 175 mA Max, -12 to -15 VDC ± 5% @ 50 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pin |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.50" x 1.50" x 0.75" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 70 g [2.47 oz] Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -62 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | 100% Relative Humidity |
| Shock: | 15 G, 11±1 ms |
| Vibration: | 0.1 Inch pp OR 10G, 5 to 2000 Hz |
| Altitude: | 0 to 50, 000 FT |