PMI Model P3T-89-45-R-SFF is an 8 to 9 GHz, single pole, three throw, reflective switch capable of switching within 100 ns maximum that has a typical insertion loss of 2.7 dB and isolation of 45 dB minimum with VSWR of 1.8:1. Housing size is 1.85" x 1.25" x 0.40" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 8 to 9 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 9 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Typ, 2.7 dB Max |
| Isolation (dB): | 45 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| VSWR In/Out: | 1.8:1 Max |
| Power Supply: | +5 VDC @ 85 mA -15 VDC @ 75 mA |
| Sealing: | Hermetic |
| Power Handling: | 10 W CW Min, 57 dBm Peak @ 1 µs Pulse Width, 1% Duty Cycle |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.85" x 1.25" x 0.40" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +95 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B maintain RH 95 ± 4% @ 63°C (Allowed RF 85% when temperature-down transition time.) The rate of temperatue change: Above 8°C/hours |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213, Cond. J 20G (During operation) & 125 g, 6 ms saw tooth type, 3-axis (No operation) |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 214, Cond. A 12G 30 min. x, y, z-axis (During Opation) & 20G 30 min. x, y, z-axis (During Operation) |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C, Cond. B 200 km (8.47 e-7 hPa or 6.353e-7 torr/During Operation) |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |