Quantic PMI Model P3T-8G12G-70-T-SFF is an Absorptive, High Speed, Single Pole, Three Throw, Absorptive Switch with a frequency range of 8 to 12 GHz that has an insertion loss of 2.8 dB, an isolation of 70 dB, a VSWR of 1.8:1, a switching speed of 100 ns, and an operating input power of 20 dBm. Supplied with SMA female connectors in a housing that measures 1.5" x 1.5" x 0.4".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Insertion Loss (dB): | 2.8 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 2.8 dB |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 70 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 1.8:1 Typ - Measured 1.5:1 dB |
| Input Power: | 20 dBm Max |
| Survival Power: | 30 dBm CW Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Control Signal: | TTL Compatible |
| Power Supply: | +5 VDC @ 150 mA Typ - Measured 22 mA, -15 VDC @ 100 mA Typ - Measured 58 mA |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |