PMI Model P3T-9R5G10G-55-R-SFF is a single pole, three throw, reflective switch that operates over the frequency range of 9.5 to 10 GHz with a maximum insertion loss of 1.5 dB and a typical isolation of 55 dB. Housing size is 1.5" x 1.25" x 0.75" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP3T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 9.5 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 9.5 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 55 dB Typ |
| Switching Speed: | 1 µs Max |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Typ |
| Power Supply: | +5 VDC @ 250 mA -28 VDC @ 50 mA |
| Average Power: | 7.5 W |
| Peak Power: | 75 W (62 µs Max Pulse Width) |
| Power & Control Connector: | Micro-D 9-Pin Male Connector |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 1.25" x 0.75" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -60 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. B |