| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Configuration: | SP4T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 10 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 10 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 6 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max (10% to 90%) |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| Insertion Loss Flatness: | ±1.5 dB Typ over full band - Measured 1.47 dB |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.98:1 IN, 1.96:1 OUT |
| Input Power: | >200 mW CW Max (23 dBm CW) |
| Power Supply: | +5 VDC @ 100 mA Typ - Measured 75 mA -5 VDC @ 100 mA Typ - Measured 43 mA |
| Control Signal: | 2-BIt Decoded TTL Logic |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.25" x 1.25" x 0.5" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202G, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202G, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202G, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202G, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202G, Method 107D Cond. A |