PMI Model P5T-0R5G18G-60-T-SFF-MICROD is a high speed, single pole, five throw, absorptive switch capable of switching within 100 ns that operates in the frequency range of 0.5 to 18 GHz and has over 60 dB of isolation. Housing size is 2.5" x 1.0" x 1.0" with a 9 pin Micro-D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP5T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW |
| Control Signal: | Five Line TTL |
| Connectors: | SMA Female |
| Power & Control Connector: | 9-Pin Micro-D (Female) |
| Size: | 2.5" x 1.0" x 1.0" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |