Quantic PMI Model P5T-100M1G-90-T-55-SFF is a absorptive, high speed, single pole, five throw switch capable of switching within 50 ns with an operating frequency range of 0.1 to 1 GHz and has over 90 dB of isolation. Housing measures 2.5" x 1.0" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP5T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.1 to 1 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 1 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 3.5 dB |
| Isolation (dB): | 90 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 90 dB |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW |
| Control Signal: | Five Line TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 85 mA, -5 VDC @ 45 mA |
| Connectors: | SMA Female |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Size: | 2.25" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Epoxy Paint Gray |
| Features: | Low Insertion Loss, High isolation, Fast Switching Speed, Small Size |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |