PMI Model P5T-218-60-R-25DBM-SFF is a single pole, five throw reflective switch designed to operate over the 2 to 18 GHz frequency range. This model is designed to maintain low insertion loss, high isolation, fast switching speed, and 25 dBm peak power handling. Package size is 0.97" (Dia) x 0.37" (H) with gold plating and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3.2 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power (dBm): | 25 dBm CW Max |
| Control Signal: | TTL |
| Power Supply: | +5 to +15 VDC @ 120 mA Nom -5 to -15 VDC @ 65 mA Nom |
| Connectors: | SMA Female |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Size: | 0.97” (Dia) x 0.37” |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 1070 COND. A |