PMI Model P5T-500M40G-60-T-55-292FF-5G40G is an SP5T, Absorptive Switch that operates from 0.5 to 40 GHz that has an insertion loss of 8 dB maximum with a 60 dB of isolation and is supplied in a small housing measuring 1.353"Ø x 0.40" with 2.92mm connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP5T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Typ, 8 dB Max |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 6 dB |
| Isolation (dB): | 74 dB Typ, 60 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 40 ns Typ, 50 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 50 ns |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max |
| Input Power (dBm): | 20 dBm CW Max |
| Control Signal: | TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 55 mA Typ -5 VDC @ 45 mA Typ |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Size: | 1.353"Ø x 0.40" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |