PMI Model P5T-500M40G-60-T-55-292FF-OPT250M is an SP5T, Absorptive Switch that operates from 0.25 to 40 GHz with an insertion loss of 70 dB of isolation, a minimum isolation of 70 dB and a maximum switching speed of 100 ns. Supplied in a small housing measuring 1.353" dia x 0.40" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP5T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.25 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.25 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 100 ns |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max |
| Input Power (dBm): | 25 dBm CW Max 23 dBm Max Hot Switching |
| Switching Speed (On/Off): | 100 ns Max |
| Control Signal: | TTL (Encoded 3-BIT) |
| Power Supply: | +5 VDC @ 300 mA Typ -5 VDC @ 100 mA Typ |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Size: | 1.353" dia x 0.40" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |