Quantic PMI Model P6T-0R518G-60-T-515-SFF-MSN is an absorptive, single pole, six throw pin diode switch that operates over the 0.5 to 18 GHz frequency range that has an insertion loss of 4.25 dB with a isolation of 60 dB minimum and a switching speed of 15 ns maximum. Housing measures 3.0" x 1.5" x 0.4" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SP6T |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 4.25 dB |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 4.25 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB |
| Isolation - Typ (dB): | 60 dB |
| Switching Speed: | 10 ns Typ, 15 ns Max |
| Switching Speed - Typ: | 10 ns Typ, 15 ns Max (Rise/Fall) 75 ns Typ., 100 ns Max (Delay On/Off) |
| VSWR In/Out: | 1/1/1900 12:01:00 AM |
| Input Power: | 20 dBm CW (Standard) 10 dBm (High Speed) |
| Survival Power: | 1 W CW, 10 W Peak 1 µs |
| Control Signal: | TTL Logic: "0" = ON, "1" = OFF |
| Power Supply: | +5 VDC @ 300 mA Max, -5 VDC @ 100 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |