P6T-0R5G18G-1W-70-R-SFF Preliminary
SP6T Reflective Switch
Quantic PMI Model P6T-0R5G18G-1W-70-R-SFF is a reflective, single pole, six throw pin diode switch that operates over the 0.5 to 18 GHz frequency range with a 15 ns switching speed that has a minimum isolation of 60 dB and a insertion loss of 4.25 dB maximum. This model incorporates a TTL compatible driver for easy system integration. Housing measures 3.0" x 1.5" x 0.4" with removable SMA female connectors.
Product Specifications
General Parameters:
Status: Preliminary
Configuration: SP6T
Reflective / Absorptive: Reflective
Frequency (GHz): 0.5 to 18
Frequency Min (GHz): 0.5
Frequency Max (GHz): 18
Insertion Loss (dB): 4.25 dB Max
Isolation (dB): 60 dB Min
Switching Speed: 10 ns Typ, 15 ns Max
VSWR In/Out: 2.0:1 Max
Input Power: 30 dBm CW Max
Control Signal: TTL
Power & Control Connector: Solder Pins
Connectors: SMA Female
Size: 3.0" x 1.5" x 0.4"
Finish: Painted Blue
Export Classification (ECCN): EAR99
Environmental Ratings:
Temperature (Operating): -55 °C to +85 °C
Temperature (Non-Operating): -65 °C to +125 °C